3361S-1-100GLF
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
3361S-1-100GLF
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 10 OHM 0.5W GW SIDE ADJ
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
10 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.264" x 0.290" Face (6.71mm x 7.37mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
Gull Wing
Tolerance :
±10%