PT15GH05-104A2020-E-PM-S
Manufacturer:
Piher Sensing Systems, an Amphenol company
Part Number:
PT15GH05-104A2020-E-PM-S
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
15 MM CARBON THROUGH HOLE POTENT
Manufacturer :
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
100 kOhms
Resistive Material :
Carbon
Size / Dimension :
Round - 0.591" Dia (15.00mm)
Temperature Coefficient :
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%