PS10KH40-503A3030
Manufacturer:
Piher Sensing Systems, an Amphenol company
Part Number:
PS10KH40-503A3030
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
10MM SMD HORIZONTAL TRIMMER POTE
Manufacturer :
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.15W
Product Status :
Active
Resistance :
50 kOhms
Resistive Material :
Carbon
Size / Dimension :
Round - 0.406" Dia (10.30mm)
Temperature Coefficient :
±1500ppm/°C
Termination Style :
Gull Wing
Tolerance :
±30%