PT10GH02-104A2020-VIPM-S
Manufacturer:
Piher Sensing Systems, an Amphenol company
Part Number:
PT10GH02-104A2020-VIPM-S
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
10 MM CARBON THROUGH HOLE POTENT
Manufacturer :
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.15W
Product Status :
Active
Resistance :
100 kOhms
Resistive Material :
Carbon
Size / Dimension :
Round - 0.406" Dia (10.30mm)
Temperature Coefficient :
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%