Y5053200R000J0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Part Number:
Y5053200R000J0L
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 200OHM 0.25W PC PIN SIDE
Manufacturer :
VPG Foil Resistors
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
21
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
200 Ohms
Resistive Material :
Metal Foil
Size / Dimension :
Rectangular - 0.250" x 0.175" Face (6.35mm x 4.45mm)
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±5%