3361P-1-101GLF
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
3361P-1-101GLF
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 100 OHM 0.5W GW TOP ADJ
In Stock:
936
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
100 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.277" x 0.264" Face (7.04mm x 6.70mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
Gull Wing
Tolerance :
±10%