PTN15-F100HB20-H
Manufacturer:
CUI Devices
Part Number:
PTN15-F100HB20-H
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
ROTARY POTENTIOMETER, 15MM, HORI
In Stock:
989
Manufacturer :
CUI Devices
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Product Status :
Active
Resistance :
100 kOhms
Resistive Material :
Carbon
Size / Dimension :
Round - 0.591" Dia (15.00mm)
Temperature Coefficient :
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%