PV32H104A01B00
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
PV32H104A01B00
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN TOP
In Stock:
100
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
100 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Round - 0.260" Dia (6.60mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%