PV36W205C01B00
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
PV36W205C01B00
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN TOP
In Stock:
205
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
25
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
2 MOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.378" x 0.197" Face (9.60mm x 5.00mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%