3006P-1-200LF
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
3006P-1-200LF
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 20 OHM 0.75W PC PIN SIDE
In Stock:
176
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
15
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Product Status :
Active
Resistance :
20 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.250" x 0.190" Face (6.35mm x 4.83mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%