PT15WV18-472A2020-2-NE-S
Part Number:
PT15WV18-472A2020-2-NE-S
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
15MM CONTROL/ SENSOR TRIMMER POT
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Resistance :
4.7 kOhms
Resistive Material :
Carbon
Size / Dimension :
Round - 0.591" Dia (15.00mm)
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%