N6S25T0C-503-3030
Manufacturer:
Piher Sensing Systems, an Amphenol company
Part Number:
N6S25T0C-503-3030
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
6MM TRIMMER POTENTIOMETER THT- A
Manufacturer :
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Resistance :
50 kOhms
Resistive Material :
Carbon
Size / Dimension :
Rectangular - 0.343" x 0.252" Face (8.70mm x 6.40mm)
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±30%