3296Y-1-202
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
3296Y-1-202
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN TOP
In Stock:
179
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
25
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
2 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.375" x 0.190" Face (9.53mm x 4.83mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%