AMEOFL10-5SL277HAJZ
Manufacturer:
Aimtec
Part Number:
AMEOFL10-5SL277HAJZ
Category:
AC DC Converters
Description:
AC/DC Converter 5V 10W
Manufacturer :
Aimtec
Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cULus
Current - Output (Max) :
2A
Efficiency :
77%
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
6-DIP Module
Power (Watts) :
10 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.22" L x 0.79" W x 0.69" H (31.0mm x 20.0mm x 17.6mm)
Standard Number :
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
85 ~ 305 VAC, 90 ~ 430 VDC
Voltage - Output 1 :
5V