CFM20S120
Manufacturer:
Cincon
Part Number:
CFM20S120
Category:
AC DC Converters
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 15W
Manufacturer :
Cincon
Category :
AC DC Converters
Applications :
Household Appliances, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus, DEMKO, FCC
Current - Output (Max) :
1.67A
Efficiency :
86%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Package / Case :
4-DIP Module
Power (Watts) :
20 W
Size / Dimension :
2.38" L x 1.30" W x 0.91" H (60.5mm x 33.0mm x 23.0mm)
Standard Number :
60335-1; 62368-1
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 :
12V