DAC25-20FWX
Manufacturer:
ETA-USA
Part Number:
DAC25-20FWX
Category:
AC DC Converters
Description:
AC-DC, SINGLE OUTPUT 3K VAC 85%
In Stock:
20
Manufacturer :
ETA-USA
Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, UR
Current - Output (Max) :
2.5A, 2.5A
Efficiency :
75%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-20°C ~ 75°C (With Derating)
Package / Case :
6-DIP Module
Power (Watts) :
25 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.00" L x 2.00" W x 1.00" H (76.2mm x 50.8mm x 25.4mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 :
5V