KRS25F-24
Manufacturer:
Kaga Electronics USA
Part Number:
KRS25F-24
Category:
AC DC Converters
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 25W
Manufacturer :
Kaga Electronics USA
Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
IEC
Current - Output (Max) :
1.1A
Efficiency :
80%
Features :
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
5-DIP Module
Power (Watts) :
25 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.35" L x 1.61" W x 0.91" H (85.0mm x 41.0mm x 23.0mm)
Standard Number :
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 :
24V