TUXS200F24
Manufacturer:
Cosel
Part Number:
TUXS200F24
Category:
AC DC Converters
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 200W
Manufacturer :
Cosel
Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV
Current - Output (Max) :
8.3A
Efficiency :
91%
Features :
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Package / Case :
8-DIP Module
Power (Watts) :
200 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.00" L x 2.00" W x 1.12" H (76.2mm x 50.8mm x 28.4mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 :
24V