CFM25S360
Manufacturer:
Cincon
Part Number:
CFM25S360
Category:
AC DC Converters
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 25W
In Stock:
47
Manufacturer :
Cincon
Category :
AC DC Converters
Applications :
Household Appliances, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus, FCC, Nemko
Current - Output (Max) :
700mA
Efficiency :
87%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
6-DIP Module
Power (Watts) :
25 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.00" L x 1.10" W x 0.98" H (50.8mm x 27.9mm x 24.9mm)
Standard Number :
60335-1; 60950-1; 62368-1
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 :
36V