CFM41S150
Manufacturer:
Cincon
Part Number:
CFM41S150
Category:
AC DC Converters
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 40W
In Stock:
98
Manufacturer :
Cincon
Category :
AC DC Converters
Applications :
Household Appliances, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus, DEMKO, FCC
Current - Output (Max) :
2.67A
Efficiency :
90%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
6-DIP Module
Power (Watts) :
40 W
Size / Dimension :
2.00" L x 2.00" W x 1.01" H (50.8mm x 50.8mm x 25.6mm)
Standard Number :
60335-1; 62368-1
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 :
15V