RAC03-15SGA
Manufacturer:
RECOM Power
Part Number:
RAC03-15SGA
Category:
AC DC Converters
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 3W
In Stock:
80
Manufacturer :
RECOM Power
Category :
AC DC Converters
Applications :
Household Appliances, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus
Current - Output (Max) :
200mA
Efficiency :
78%
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
16-DIP Module, 5 Leads
Power (Watts) :
3 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.46" L x 0.94" W x 0.59" H (37.0mm x 24.0mm x 15.0mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 305 VAC
Voltage - Output 1 :
15V