ECE40US48
Manufacturer:
XP Power
Part Number:
ECE40US48
Category:
AC DC Converters
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 40W
In Stock:
17
Manufacturer :
XP Power
Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CSA, cUL, EN, UL
Current - Output (Max) :
830mA
Efficiency :
86%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
4-DIP Module
Power (Watts) :
40 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.10" L x 1.50" W x 1.10" H (78.7mm x 38.1mm x 27.9mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 :
48V