KMS15A-12
Manufacturer:
TDK-Lambda, Inc.
Part Number:
KMS15A-12
Category:
AC DC Converters
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 15W
In Stock:
92
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
CE, cURus
Current - Output (Max) :
1.25A
Efficiency :
84%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
4-DIP Module
Power (Watts) :
15 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.07" L x 1.08" W x 0.93" H (52.5mm x 27.4mm x 23.5mm)
Standard Number :
60601-1; 60950-1; 62368-1
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 :
12V