RAC20-48SK
Part Number:
RAC20-48SK
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 20W
In Stock:
88
Applications :
Household Appliances, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CE, cURus
Current - Output (Max) :
420mA
Efficiency :
85%
Features :
IP20, Universal Input
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
5-DIP Module, 4 Leads
Power (Watts) :
20 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.07" L x 1.08" W x 0.91" H (52.5mm x 27.4mm x 23.0mm)
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 :
48V