LRS3120N1A5N25W
Manufacturer:
NetPower Corporation
Part Number:
LRS3120N1A5N25W
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 18W
In Stock:
10
Manufacturer :
NetPower Corporation
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
1.5A
Efficiency :
87%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
6-DIP Module
Power (Watts) :
18 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.10" L x 0.96" W x 0.39" H (27.9mm x 24.4mm x 9.9mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
12V