QPS3280N005N25W
Manufacturer:
NetPower Corporation
Part Number:
QPS3280N005N25W
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 28V 140W
In Stock:
56
Manufacturer :
NetPower Corporation
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cURus
Control Features :
Current - Output (Max) :
5A
Efficiency :
93%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Quarter Brick
Power (Watts) :
140 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.29" L x 1.46" W x 0.40" H (58.2mm x 37.1mm x 10.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Quarter Brick
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
28V