QPS3480N002N25W
Manufacturer:
NetPower Corporation
Part Number:
QPS3480N002N25W
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 48V 96W
In Stock:
57
Manufacturer :
NetPower Corporation
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cURus
Control Features :
Current - Output (Max) :
2A
Efficiency :
90.5%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Quarter Brick
Power (Watts) :
96 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.28" L x 1.45" W x 0.41" H (57.9mm x 36.8mm x 10.4mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Quarter Brick
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
48V