MT10-2415W
Manufacturer:
Kaga Electronics USA
Part Number:
MT10-2415W
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 10W
Manufacturer :
Kaga Electronics USA
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
500mA, 500mA
Efficiency :
84%
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-25°C ~ 75°C
Package / Case :
5-DIP Module
Power (Watts) :
10 W
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
2.00" L x 1.00" W x 0.38" H (50.8mm x 25.4mm x 9.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
15V