MSD15-2412
Manufacturer:
Kaga Electronics USA
Part Number:
MSD15-2412
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 15W
Manufacturer :
Kaga Electronics USA
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
IEC
Control Features :
Current - Output (Max) :
600mA, 600mA
Efficiency :
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-25°C ~ 71°C
Package / Case :
6-DIP Module
Power (Watts) :
15 W
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
1.10" L x 1.00" W x 0.39" H (27.9mm x 25.4mm x 9.9mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
12V