CPT15F18PB
Part Number:
CPT15F18PB
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 50W
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
15A
Efficiency :
90%
Features :
Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Power (Watts) :
50 W
Size / Dimension :
1.30" L x 0.90" W x 0.50" H (33.0mm x 22.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
3.3V