SRS4120N008N25E
Manufacturer:
NetPower Corporation
Part Number:
SRS4120N008N25E
Category:
DC DC Converters
Description:
36-75Vin, 12V 8A , sixteenth bri
In Stock:
6
Manufacturer :
NetPower Corporation
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
8A
Efficiency :
91%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Sixteenth Brick
Power (Watts) :
96 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.31" L x 0.91" W x 0.39" H (33.3mm x 23.1mm x 9.8mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Sixteenth Brick
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
12V