LQD30A48-3V3-1V8RE
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
Part Number:
LQD30A48-3V3-1V8RE
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 1.8V 3.3V 76W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
15A, 15A
Efficiency :
90.5%
Features :
Remote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
7-DIP Module, 1/4 Brick
Power (Watts) :
76 W
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
2.30" L x 1.45" W x 0.34" H (58.4mm x 36.8mm x 8.6mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
1.8V
Voltage - Output 2 :
3.3V