CPT15A24N
Manufacturer:
Semiconductor Circuits, Inc.
Part Number:
CPT15A24N
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 5V 75W
Manufacturer :
Semiconductor Circuits, Inc.
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CSA, TUV, UL
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
15A
Efficiency :
93%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
Sixteenth Brick
Power (Watts) :
75 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.30" L x 0.90" W x 0.37" H (33.0mm x 22.9mm x 9.5mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Sixteenth Brick
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
5V