SRS3033N015N25W
Manufacturer:
NetPower Corporation
Part Number:
SRS3033N015N25W
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 50W
Manufacturer :
NetPower Corporation
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cURus
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
15A
Efficiency :
89.5%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Sixteenth Brick
Power (Watts) :
50 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.30" L x 0.90" W x 0.37" H (33.0mm x 22.9mm x 9.4mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Sixteenth Brick
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
3.3V