HPS4120N030R28
Manufacturer:
NetPower Corporation
Part Number:
HPS4120N030R28
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 360W
Manufacturer :
NetPower Corporation
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cURus
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
30A
Efficiency :
93%
Features :
Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Half Brick
Power (Watts) :
360 W
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
2.41" L x 2.29" W x 0.51" H (61.2mm x 58.2mm x 12.9mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Half Brick
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
12V