CP15B1130005P
Manufacturer:
Semiconductor Circuits, Inc.
Part Number:
CP15B1130005P
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 5V 15W
In Stock:
1
Manufacturer :
Semiconductor Circuits, Inc.
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CSA, TUV, UL
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
3A
Efficiency :
90%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
6-DIP Module
Power (Watts) :
15 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.94" L x 0.94" W x 0.35" H (23.9mm x 23.9mm x 8.9mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Module
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
9V
Voltage - Input (Min) :
4.5V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
5V