IB050E120T32N1-00
Manufacturer:
Vicor
Part Number:
IB050E120T32N1-00
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 9-15V 300W
Manufacturer :
Vicor
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
32A
Efficiency :
97.4%
Features :
Remote On/Off, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Eighth Brick
Power (Watts) :
300 W
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
2.30" L x 0.90" W x 0.41" H (58.4mm x 22.9mm x 10.4mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Intermediate Bus Converter
Voltage - Input (Max) :
60V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
9 ~ 15V