LMB1120P10W1YMC
Manufacturer:
NetPower Corporation
Part Number:
LMB1120P10W1YMC
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 10W
In Stock:
6
Manufacturer :
NetPower Corporation
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
416mA, 416mA
Efficiency :
87%
Features :
Remote On/Off
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
6-DIP Module
Power (Watts) :
10 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.00" L x 1.00" W x 0.46" H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
12V