SA50-120-5-15T-F-H
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
SA50-120-5-15T-F-H
Category:
DC DC Converters
Description:
POWER CONVERTER, 120V INPUT, TRI
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
Efficiency :
86%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
3
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (With Derating)
Package / Case :
12-DIP Module
Power (Watts) :
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.05" L x 2.05" W x 0.50" H (77.5mm x 52.1mm x 12.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
158V
Voltage - Input (Min) :
86V
Voltage - Isolation :
2 kV
Voltage - Output 1 :
5V
Voltage - Output 2 :
15V