CPE10A48NS
Part Number:
CPE10A48NS
Description:
DC DC CONVERTER 5V 50W
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
10A
Efficiency :
90.3%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Power (Watts) :
50 W
Size / Dimension :
2.30" L x 0.90" W x 0.41" H (58.4mm x 22.9mm x 10.3mm)
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
5V