FGSD12SR6012NA
Manufacturer:
FDK America
Part Number:
FGSD12SR6012NA
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 0.45-5.5V 66W
Manufacturer :
FDK America
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
12A
Efficiency :
95.4%
Features :
Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Module
Power (Watts) :
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.48" L x 0.48" W x 0.33" H (12.2mm x 12.2mm x 8.5mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Non-Isolated PoL Module, Digital
Voltage - Input (Max) :
14.4V
Voltage - Input (Min) :
3V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
0.45 ~ 5.5V