IQE24007A120V-031-R
Manufacturer:
TDK-Lambda, Inc.
Part Number:
IQE24007A120V-031-R
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 84W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
7A
Efficiency :
90%
Features :
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Quarter Brick
Power (Watts) :
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
2.28" L x 1.45" W x 0.41" H (57.9mm x 36.8mm x 10.4mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
12V