UQQ-12/8-Q12P-C
Manufacturer:
Murata Power Solutions
Part Number:
UQQ-12/8-Q12P-C
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 96W
Manufacturer :
Murata Power Solutions
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cURus
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
8A
Efficiency :
89%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
Quarter Brick
Power (Watts) :
96 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.22" L x 1.45" W x 0.43" H (56.4mm x 36.8mm x 10.9mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Quarter Brick
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
12V