IQL24021A120V-001-R
Manufacturer:
TDK-Lambda, Inc.
Part Number:
IQL24021A120V-001-R
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 252W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
21A
Efficiency :
92%
Features :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 118°C
Package / Case :
Quarter Brick
Power (Watts) :
252 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.28" L x 1.45" W x 0.52" H (57.9mm x 36.8mm x 13.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Quarter Brick
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
20V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
12V