EBDW020A0B641-02HZ
Part Number:
EBDW020A0B641-02HZ
Description:
DC DC CONVERTER 12V 240W
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
20A
Efficiency :
95.4%
Features :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
8-DIP Module
Power (Watts) :
240 W
Size / Dimension :
2.28" L x 0.90" W x 0.30" H (57.9mm x 22.8mm x 7.6mm)
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
12V