EBDW020A0B641-PHZ
Part Number:
EBDW020A0B641-PHZ
Description:
DC DC CONVERTER 12V 240W
Current - Output (Max) :
20A
Efficiency :
95.2%
Features :
Digital with Remote On/Off and UVLO
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
8-DIP Module, 1/8 Brick
Power (Watts) :
240 W
Size / Dimension :
2.30" L x 0.90" W x 0.44" H (58.4mm x 22.9mm x 11.1mm)
Type :
Intermediate Bus Converter, Digital
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
12V