TJT120A0X3Z
Manufacturer:
ABB Power Conversion
Part Number:
TJT120A0X3Z
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 0.6-1.5V
In Stock:
1
Manufacturer :
ABB Power Conversion
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
120A
Efficiency :
94%
Features :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
38-DIP Module
Power (Watts) :
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
2.12" L x 1.25" W x 0.55" H (53.8mm x 31.7mm x 13.9mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Module
Type :
Non-Isolated PoL Module
Voltage - Input (Max) :
14V
Voltage - Input (Min) :
7V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
0.6 ~ 1.5V