UWE-12/10-Q12N-C
Manufacturer:
Murata Power Solutions
Part Number:
UWE-12/10-Q12N-C
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 120W
Manufacturer :
Murata Power Solutions
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
10A
Efficiency :
91.4%
Features :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
8-DIP Module, 1/8 Brick
Power (Watts) :
120 W
Product Status :
Last Time Buy
Size / Dimension :
2.30" L x 0.90" W x 0.34" H (58.4mm x 22.9mm x 8.6mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
12V