EBVW025A0B41Z
Part Number:
EBVW025A0B41Z
Description:
DC DC CONVERTER 12V 300W
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
25A
Efficiency :
94.7%
Features :
Remote On/Off, UVLO
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
8-DIP Module, 1/8 Brick
Power (Watts) :
300 W
Size / Dimension :
2.30" L x 0.90" W x 0.44" H (58.4mm x 22.9mm x 11.1mm)
Type :
Intermediate Bus Converter
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
12V