SRSB-50T12LG
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Part Number:
SRSB-50T12LG
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 60W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
5A
Efficiency :
89%
Features :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
8-SMD Module, 1/16 Brick
Power (Watts) :
60 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.30" L x 0.90" W x 0.36" H (33.0mm x 22.9mm x 9.1mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
12V